Razminiranje i društveno-gospodarska integracija

Minska zagađenost predstavlja prijetnju sigurnosti ljudi i usporava, često i zaustavlja, postkonfliktni oporavak i razvoj. „Razminiranje i društveno-gospodarska integracija“ projekt je koji se provodi u sklopu Švicarsko-hrvatskog programa suradnje. Naime, Švicarska konfederacija uspostavila je 2006. godine Financijski mehanizam švicarskog doprinosa procesu proširenja Europske unije, koji je usmjeren na nove države članice EU, predstavlja izraz švicarske solidarnosti s Europom i ima za cilj smanjenje ekonomskih i socijalnih nejednakosti na području EU.

Za Republiku Hrvatsku, Švicarska je osigurala sredstva u iznosu od 326.5 milijuna kuna za niz projekata koji će se provoditi u razdoblju 2016. do 2024. godine. Projekt „Razminiranje i društveno-gospodarska integracija“ ukupne je vrijednosti 3.5 milijuna CHF, pri čemu je nacionalno sufinanciranje 533.404,40 CHF. U projektnu provedbu su uključeni Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU i Ministarstvo unutarnjih poslova RH. Projektne aktivnosti provode se na području Republike Hrvatske koje je bilo najviše zahvaćeno stradavanjem u Domovinskom ratu.

Projekt se sastoji iz dvije cjeline koje su ujedno ključne sastavnice protuminskog djelovanja –humanitarno razminiranje i pomoć osobama stradalima od mina (neeksplodiranih ubojnih sredstava/eksplozivnih ostataka rata) te članovima njihovih užih obitelji. U tom smislu, nakon što se, kao preduvjet sigurnosti stanovništva na tom području, kroz prvu projektnu komponentu provelo razminiranje Kotar šume u Sisačko-moslavačkoj županiji, u drugoj, upravo pokrenutoj fazi započinje izrada i provedba Programa društveno-gospodarskog osnaživanja minskih stradalnika.

Program neće utjecati na prava do sada stečena na temelju statusa minske žrtve, već se njime utvrđuju aktualne psihološke i profesionalne potrebe minskih žrtava i članova njihovih užih obitelji. Program obuhvaća uspostavu jedinstvene baze podataka o stradalim osobama i analizu njihovih potreba na temelju „Upitnika o minskoj žrtvi“Anketni upitnik, koja će se provoditi na području cijele RH, posebnu pažnju će posvetiti podacima o društvenoj mreži i zdravstvenom statusu minskih žrtava, ograničenjima zbog fizičkih i/ili mentalnih poteškoća i bolova kao i subjektivnoj percepciji općeg zdravlja, procjeni stresa i načinima nošenja sa stresnim događajima, potrebi ili želji za dodatnim osposobljavanjem, stjecanjem novih vještina, prekvalifikacijom ili manjim ulaganjima u postojeće, odnosno pokretanje novih poslova i sl.

Detaljnom analizom anketnih rezultata identificirat će se čimbenici koji bi mogli pridonijeti poboljšanju kvalitete života i socioekonomskih uvjeta osoba žrtava mina i članova njihovih obitelji, a koji će poslužiti kao temelj za razvoj programa psihosocijalnog osnaživanja, povećanja zapošljivosti i konkurentnosti na tržištu rada.

Ovaj projekt predstavlja daleko više od jedne zahtjevne i opasne tehničke aktivnosti poticanjem pojedinaca da aktivno sudjeluju u promišljanju i donošenju odluka o svom osobnom daljnjem razvoju, a time i razvoju svojih lokalnih zajednica.

Swiss-Croatian Cooperation Programme