“ZAŽELI pomoć u kući” – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada
14. kolovoza 2020. godine započelo je obrazovni program osposobljavanja za gerontodomaćicu za 46 pripadnica ciljane skupine zaposlene na projektu „Zaželi pomoć u kući“- osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada, UP.02.1.1.05.0219. Pohađanjem programa osposobljavanja pripadnice ciljane skupine proći će teorijsku i praktičnu nastavu kroz koju će usavršiti svoje vještine i proširiti znanje. Po završetku osposobljavanja primit će uvjerenje o završenom obrazovnom programu s kojim će biti konkurentnije na tržištu rada i nakon završetka projekta.
Nakon provedenog postupka zapošljavanja sukladno odobrenoj izmjeni ugovora manjeg značaja u sklopu provedbe projekta ”ZAŽELI pomoć u kući”- osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada, 19.6.2020. godine 10 novih žena iz ciljanih skupina potpisale su ugovore o radu za obavljanje poslova pomoći u kući na period od 11 mjeseci i brinuti će o dodatnih 40 krajnjih korisnika sa područja općine Antunovac. Ukupan broj zaposlenih žena iz ciljanih skupina na projektu je 56, a pomoć u kući na mjesečnoj razini pruža se za ukupno 224 krajnja korisnika.
Zaposlenih 46 Pomoćnica na projektu ”ZAŽELI pomoć u kući”– osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada, poboljšava kvalitetu života za ukupno 184 krajnja korisnika u općinama Draž, Darda, Antunovac, Vladislavci i gradu Beli Manastir, vrijedno obavljajući poslove pomoći u održavanju čistoće unutrašnjosti stambenih prostora i okućnice, dostavi namirnica i lijekova, plaćanju računa, pomoći pri kretanju, ustajanju i sjedanju te oblačenju i održavanju osobne higijene. Pomoćnice krajnjim korisnicima također pružaju podršku kroz razgovore i druženje i uključivanjem u društvo pratnjom i pomoći na raznim društvenim aktivnostima.
Izvješće promidžbenih radionica Zaželi
U sklopu provedbe projekta “Zaželi pomoć u kući” – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada, UP.02.1.1.05.0219, sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020., ukupne vrijednosti 8.625.858,30 kuna, Osječko baranjska županija je s projektnim partnerima organizirala provedbu pet promidžbenih radionica.
Radionice su održane u općinama partnerima na projektu i gradu Belom Manastiru po rasporedu: 14.10.2019. Grad Beli Manastir, 15.10.2019. Općina Draž, 16.10.2019. Općina Darda, 17.10.2019. Općina Vladislavci i 18.10.2019. Općina Antunovac.
Kroz temu promidžbene radionice „Predstavljanje projekta“ svi sudionici upoznati su sa projektom “Zaželi pomoć u kući” – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada“, njegovom ukupnom vrijednosti i izvorima financiranja, trajanjem, nositeljem i partnerima, projektnim aktivnostima, ciljevima i očekivanim rezultatima projekta.
„Ublažavanje posljedica nezaposlenosti i rizika od siromaštva teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja zapošljavanjem u lokalnoj zajednici uz poticanje socijalne uključenosti i povećanja razine kvalitete života krajnjih korisnika“ i „Osnaživanje i unapređivanje radnog potencijala teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja u svrhe lakšeg pristupa tržištu rada“ teme su radionice u kojima se predstavio rad i izložene upute za rad zaposlenih pripadnica ciljne skupine u pružanju usluge potpora i podrške starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju, njihove aktivnosti, prava i obveze, plan edukacije.
„Potpora i podrška starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju“ tema je kojom su pružene informacije, dane upute krajnjim korisnicima, starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju kojima se svakodnevno pruža usluga potpora i podrška u kućanstvu.
Na promidžbenim radionicama sudjelovali su predstavnici općina i predstavnik Grada Belog Manastira, poslodavci zaposlenih žena (Dom za starije i nemoćne osobe Beli Manastir i Dom za starije i nemoćne osobe Osijek), zaposlene žene, krajnji korisnici uključeni u projekt, potencijalni krajnji korisnici, nezaposlene osobe te ostali zainteresirani koji su uključeni ili žele biti uključeni u projekt a kojima su sudjelovanjem na radionicama pružene brojne korisne informacije.
Cilj provedbe promidžbenih radionica u prvom dijelu je predstaviti projektne aktivnosti, ciljeve i očekivane rezultate projekta, a u drugom dijelu pružiti potrebne informacije i upute pripadnicama ciljne skupine, krajnjim korisnicima, starijim osobama i/ili osobama u nepovoljnom položaju, svima koji su uključeni u projekt ili to žele biti, te ostaloj za projekt zainteresiranoj javnosti.
Općina Antunovac
Općina Beli Manastir
Općina Darda
Općina Draž
Općina Vladislavci
Uvodna konferencija projekta „ZAŽELI pomoć u kući“ – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada
U velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku 4. lipnja 2019. godine održana je Uvodna konferencija projekta „ZAŽELI pomoć u kući“ – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada, ukupne vrijednosti 8.625.858,30 kuna od čega je 85% sredstava financirano sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020., dok 15% čine sredstva Državnog proračuna.
Projekt je predstavila pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb dr. sc. Ivana Stanić, a sudionike Konferencije pozdravio je župan Ivan Anušić, dok su u panel diskusiji na temu „Doprinos projekta lokalnoj zajednici“ govorili gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob, načelnik Općine Darda Anto Vukoje, zamjenik načelnika Općine Draž Saša Ivičin i načelnik Općine Vladislavci Marjan Tomas. Kroz projekt ZAŽELI pomoć u kući“ – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada, Osječko baranjska županija je nabavila 46 bicikala koji su u sklopu Uvodne konferencije predani novozaposlenim ženama, a koji će im olakšati obilazak i pružanje potrebne potpore i podrške krajnjim korisnicima
Podjela osnovnih higijenskih potrepština i deterdženata
U sklopu projekta „ZAŽELI pomoć u kući“ – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada Osječko baranjska županija nabavila je osnovne higijenske potrepštine i deterdžente kojima će biti zadovoljene potrebe krajnjih korisnika u razdoblju od 24 mjeseca i ostvarena potpora i podrška korisnicima.
U mjesecu svibnju 46 Pomoćnica u kući podijelile su prve pakete osnovnih higijenskih potrepština svojim korisnicima s područja Grada Belog Manastira i općina Antunovac, Darda, Draž i Vladislavci.
INFORMACIJE O PROJEKTU:
Naziv projekta: “ZAŽELI pomoć u kući” – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu rada, UP.02.1.1.05.0219;
Fond: Europski socijalni fond
Program potpore: Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.
Nositelj projekta: Osječko – baranjska županija
Partneri: Hrvatski zavod za zapošljavanje-Regionalni ured Osijek, Centar za socijalnu skrb Osijek, Centar za socijalnu skrb Beli Manastir, Dom za starije i nemoćne osobe Osijek, Dom za starije i nemoćne osobe Beli Manastir, općina Antunovac, općina Vladislavci, općina Darda, općina Draž, Grad Beli Manastir
Ukupna vrijednost projekta: 8.625.858,30 kuna
Iznos koji sufinancira Europska unija: 8.625.858,30 (100%)
Trajanje projekta: 30 mjeseci
O PROJEKTU:
Svrha projekta :
osnažiti i unaprijediti radni potencijal ciljne skupine, 46 teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja s područja provedbe projekta kako bi se ublažile posljedice njihove nezaposlenosti, rizika od siromaštva i soc. isključenosti te potaknuti soc. uključenost i povećati kvalitetu života 184 krajnjih korisnika, starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju.
Aktivnosti projekta:
Akivnost. 1: Zapošljavanje žena iz ciljnih skupina u svrhu potpore i podrške starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju kroz programe zapošljavanja u lokalnoj zajednici i
Akivnost 2: Obrazovanje i osposobljavanje žena iz ciljnih skupina koje će pružati potporu i podršku starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju, doprinijet će se rješavanju postojećih problema i potreba ciljne skupine
Ostvariti će se sljedeći rezultati:
- a) Zaposleno je 46 žena iz ciljne skupine na razdoblje od 24 mj. koje će pružati potporu i podršku za 184 krajnjih korisnika;
- b) 184 krajnjih korisnika pružena je kontinuirana potpora i podrška u svrhu poticanja soc. uključivanja i povećanja kvalitete života;
- c) svih 46 zaposlenih žena obrazovano je i/ili osposobljeno u svrhu povećanja znanja i vještina potrebnih na tržištu rada (ovisno o njihovim potrebama, ali i potrebama tržišta rada).
Područje provedbe je OBŽ s indeksom razvijenosti 46,07%, odnosno grada Osijeka 101,53%, te Općina Antunovac 70,12%, Vladislavci 57,68%, Darda 62,16%, Draž 60,59% Grad Beli Manastir 74,29%.
Visoka stopa nezaposlenosti u RH posebno pogađa žene iz ciljne skupine (nezaposlene žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem) osobito u ruralnim, teško dostupnim područjima i područjima sa stopom nezaposlenosti višom od prosjeka RH, kao što je planirano područje provođenja projekta (Osijek i Općine Antunovac, Vladislavci, Darda, Draž i Grad Beli Manastir).
Cilj projekta:
Uključivanje teže zapošljivih žena na tržište rada i unapređenje kvalitete života krajnjih korisnika čime se smanjuje socijalna isključenost obje kategorije.
Ciljane skupine:
Nezaposlene žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih HZZ-a s naglaskom na starije od 50 godina, žene s invaliditetom, žrtve trgovanja ljudima, žrtve obiteljskog nasilja, azilantice, mlade žene koje su izašle iz sustava skrbi (domova za djecu) i udomiteljskih obitelji, odgojnih zavoda i sl., liječene ovisnice, povratnice s odsluženja zatvorske kazne unazad 6 mjeseci, pripadnice romske nacionalne manjine, beskućnice.
Krajnji korisnici:
Starije osobe i osobe u nepovoljnom položaju.
Više informacija:
Ivanka Božurić,
Tamara Neferanović,
Mirela Ercegovac
Telefon broj: 031/ 221-642
„Sadržaj materijala isključiva je odgovornost Osječko-baranjske županije“
